کتاب راهنمای مارکت پِلِیس‌ها

کتاب راهنمای مارکت پلیس‌ها نویسندگان : آنجلا ترن کینگ ینس – بوریس ورتز
مترجم : مجتبی ذوالفقاری
انتشارات: برآیند
قیمت : ۶۷۰۰۰ تومان
قطع : وزیری
تعداد صفحات: ۱۶۰
نوبت چاپ: اول
پاییز ۱۴۰۰
شابک : ۹۷۸۶۰۰۶۴۶۶۷۷۴

 

با پیش‌گفتاری از آقای حمیدی محمدی هم‌بنیان‌گذار دیجی‌کالا

 

میتوانید کتاب را طریق فروشگاه‌های زیر خریداری کنید

فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا  

مارکت­ پلیس چیست؟

مارکت­ پلیسِ آنلاین یک نوع سایت تجارت الکترونیک است. این سایت افرادی را که به ­دنبال ارائه یک محصول یا خدمات هستند (‏فروشندگان) ‏به کسانی که به ­دنبال خرید آن محصول یا خدمات هستند (‏خریداران) متصل می‌کند. خریداران و فروشندگان ممکن است قبلاً در پیدا کردن یکدیگر مشکل داشته باشند، از­این ­رو، مارکت ­پلیس در یک بازار ناکارآمد، کارآمدی ایجاد کرده است.

راه‌اندازی eBay در سال ۱۹۹۵، جرقه ایجاد موج اول مارکت­ پلیس‌های محصول‌محور را زد. در ادامه، موفقیت Uber در سال ۲۰۱۰، موج دوم ایجاد مارکت­ پلیس‌های خدمات‌محور را به ارمغان آورد. ترکیبی از مارکت­ پلیس‌های محصولات و خدمات، ‏مانند تحویل غذا‏. البته، امروز ما درحال نزدیک شدن به موج سوم هستیم: مارکت­ پلیس­های اطلاعات محور که موتور محرکه آن­ها تکنولوژیِ بلاکچین است.

با انفجار مارکت ­پلیس‌ها، استفاده از آن­ها در حوزه‌های مختلف افزایش پیدا کرده است. به ­عنوان مثال، در حال حاضر، سایت‌هایی به ­منظور اتصال گروه‌های موسیقی به محل‌های بالقوه اجرا، خانه­داران به خدمات برف‌روبی و دانش­ آموزان به کتاب‌های درسی دستِ ­دوم وجود دارند.

در‌حالی‌­که، مارکت­ پلیس‌ها در حوزه‌های متنوع و مختلفی رشد کرده‌اند، یکی در بازار کتاب و دیگری در بازار موسیقی، اما دو عنصر در تمام مارکت ­پلیس‌های آنلاین مشترک است: ​

  • مارکت ­پلیسها تعداد زیادی از فروشندگان و کالاها و خدمات را در یک­جا جمع کرده ­اند

چیزی که یک مارکت­ پلیس را از یک سایت تجارت الکترونیکِ استاندارد جدا می‌کند، این است که در مارکت­ پلیس­ها، کالا و خدمات توسط شخص ثالث تامین می‌شوند. در اغلب موارد، مارکت‌پلیس نوعی پلتفرم است که به­ شکل یک واسطه دیجیتالی عمل می‌کند.

البته، بحث استقلال تامین‌کنندگان در مارکت ­پلیس‌های مبتنی بر خدمات، موضوعی است که دقیقاً شفاف نیست. اکثر مارکت ­پلیس‌های مبتنی بر درخواست آنی، مانند Uber، Handy و Postmates بر استقلال نیرویِ کار خود تأکید دارند (یعنی نیرویِ کار در استخدام شرکت نیست). درحالی‌که، دیگر استارتاپ‌ها مانند Munchery در سان‌فراسیسکو و  MyCleanدر نیو‌یورک، برای این‌که بتوانند کنترل بیشتری بر تجربه مشتری داشته باشند، به ­سمت مدلِ کارمندانِ تمام‌وقت حرکت کردند.

۲. «معامله» جزئی از یک مارکت ­پلیس است

مارکت ­پلیس را نمی­توان با سایتی که فقط اقدام به فهرست‌بندی کالا و خدمات می‌کند یکی دانست، زیرا بخشی از معامله بین خریدار و فروشنده بر عهده آن است. مارکت­ پلیس­های واقعی مانند eBay و Uber از ابتدا تا انتهای یک معامله را مدیریت می‌کنند: لیست کردن فروشندگان، انجام فرایند پرداخت، تحویل فیزیکی خدمات و کالاهای تحویل آفلاین‏.

برای دانلود pdf قسمتی از کتاب کلیک کنید.
فهرست