کتاب برنامۀ محتوایی یک ساعته

نویسنده : میرا کتهند

مترجم : سروش صیادی – امین پورحسن

انتشارات: برآیند

قیمت :۴۸۰۰۰       قطع : وزیری

تعداد صفحات: ۱۱۰

نوبت چاپ: اول     بهار ۱۴۰۰

شابک : ۶-۷۳-۶۴۶۶-۶۰۰-۹۷۸

 

می‌توانید کتاب را طریق فروشگاه‌های زیر خریداری کنید

  فیدیبو

زمین بازی محتوای خود را تعریف کنید

برای اینکه به بازیکن برتر زمین بازی محتوایتان تبدیل شوید، ابتدا باید بازار گوشه‌ای که بلاگ و کسب‌وکار شما برای آن طراحی می‌شود را مشخص کنید.

در اصل، بازار گوشه‌ منتظر راه‌حلی برای مشکلات است. مردم به‌دنبال بهتر شدن هستند و این بهتر شدن الزاماً با درآمد بیشتر حاصل نمی‌شود. بهتر شدن می‌تواند به شکل‌های زیر نمایان شود:

 • توسعۀ فردی
 • تناسب اندام
 • غذا
 • تأمین بودجه یا مسائل مالی شخصی
 • مد/زیبایی
 • سبک زندگی
  • دکور خانه
  • سازمان
  • مسافرت
  • محیط باز/ زنده ماندن

چرا در بازار گوشه‌ بلاگ می‌نویسید یا کسب‌وکار راه می‌اندازید؟ اگر من و شما صادق باشیم، پاسخ خواهیم داد «به‌خاطر پول».

اما فراتر از پول، چرا بلاگ ایجاد کرده‌اید؟ نمی‌توانید در خلأ، بلاگ درست کنید.

خب، می‌توانید در خلأ بلاگ بسازید ولی اگر راهگشا می‌بود، اکنون این کتاب را مطالعه نمی‌کردید و بیشتر برای سرگرمی بلاگ می‌نوشتید. برای خود یا خانواده می‌نوشتید، نه الزاماً برای مخاطب.

اما برای کسب درآمد باید با همین بلاگ، جذب مخاطب کنید. برای همۀ ما، بلاگ همیشه دارای مخاطب است. بازار گوشه‌ وقتی ساده‌تر تعریف می‌شود که مخاطب و موضوع خود را بشناسید. در اینجا است که بحث ارزش افزوده و هدف بلاگ، مطرح می‌شود و همین مسئله، همۀ بخش‌های محتوای تولیدی شما را سامان خواهد بخشید.

چگونه می‌توانید هدفی فراگیر یا ارزش افزوده برای بلاگتان تعریف کنید؟

ابتدا به دو سؤال زیر پاسخ دهید:

 1. به چه گروهی می‌خواهید کمک کنید؟
 2. در چه زمینه‌هایی می‌خواهید کمک کنید؟ یا در چه زمینه‌هایی به کمک شما نیاز دارند؟

برای مثال، فرض کنیم گروهی که می‌خواهم به آن کمک کنم، زنان هستند و موضوع، برنامه‌ریزی برای غذای سالم است. اکنون با دو گروه بزرگ سروکار دارم. این گروه‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا پاسخ‌هایتان دقیق‌تر شود.

همۀ زنان، مخاطب شما نیستند چراکه قصد دارید به مادران صاحب فرزند کمک کنید؛ و مسئله، صرفاً برنامه‌ریزی برای غذا نیست، بلکه تهیۀ غذا با بودجۀ مناسب است. هنگامی که به این شکل، گروه خود را متمرکزتر و محدودتر کردید، محتوای شما نیز زاویه و چشم‌اندازی خاص پیدا خواهد کرد.

پاسخ‌های دقیق خود را در جمله‌ای مانند جملۀ زیر، بگنجانید:

به … که می‌خواهد … را انجام دهد، آموزش می‌دهم/الهام می‌بخشم/سرگرم می‌کنم/کمک می‌کنم.

به … نشان می‌دهم که چگونه … .

پس از اینکه مخاطب و هدفتان را به‌طور دقیق و باجزئیات تشریح کردید، خواهید دانست که علت وجودی بلاگتان چیست و به چه کسانی کمک خواهید کرد. این، همان ارزش افزوده و هدف بلاگ شما است.

بلاگ شما به‌مثابۀ راه‌انداز تحول

حالا که می‌دانید بلاگتان به چه کسانی کمک خواهد کرد، می‌توان بحث را عمیق‌تر کرد و پرسید بلاگ شما، چه تغییری برای خوانندگان به وجود خواهد آورد.

الگوی راه‌انداز تحول، بهترین و کارآمدترین شیوه برای تفکر دربارۀ بلاگ است زیرا اگر این‌گونه فکر کنید که مطالبتان صرفاً «محتوا» نیست، بلکه زمینه‌ای برای تغییری خاص است، رویکرد بلاگ‌نویسی شما نیز تغییر خواهد کرد. محتوا باید خوانندگان را متحول سازد.

و این تحول باید شما و مخاطب را به سمت اهداف تعیین‌شده سوق دهد. الگوی عامل تحول بر دو مسئله تمرکز دارد: «قبل» که همان وضعیت کنونی خواننده است و «بعد» که با کمک شما رقم خواهد خورد. «قبل» و «بعد» خوانندگان را بر اساس سه مؤلفۀ زیر، مقایسه کنید:

 1. خوانندگان در چه شرایطی هستند؟
 2. چه احساسی دارند؟
 3. چه فکرهایی به فکرشان خطور می‌کند؟

برای مثال، می‌خواهم به خوانندگانم که اکثراً کارآفرینان مستقل و بلاگر هستند، آموزش دهم که چگونه از ایمیل استفاده کنند و استراتژی برتر بلاگ‌نویسی طراحی کنند تا به درآمد برسند، موقعیت خود را تثبیت کنند و بر محیط آنلاین، تأثیر بگذارند. از آنها می‌خواهم با آغوش باز ایمیل را بپذیرند، تمرکز کامل بر بلاگ خود داشته باشند و اهداف آن را به‌طور شفاف تعیین کنند تا در خلال هر لحظه‌ای که می‌گذرد، پیشرفت کنند.

 

برای دانلود pdf قسمتی از کتاب کلیک کنید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 + 13 =

فهرست