کتاب نوهزینه کاهی (Cost.O.Vation)

نویسنده : استیفن وانکر -جنیفر لولا                   

 مترجم: صدرا امامی – محمد جوادی قاضیانی

  انتشارات: برآیند                قیمت :۴۵۰۰۰

  قطع : وزیری             تعداد صفحات:۱۷۸

  نوبت چاپ: اول           زمستان ۹۹

   شابک : ۲-۳۹-۴۶۶۶-۶۰۰-۹۷۸

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           می‌توانید کتاب را طریق فروشگاه‌های زیر خریداری کنید

معمولا تصور می‌شود که نوآوری به‌معنای بیشتر بودن است: طعم بیشتر، گزینه‌های بیشتر یا ویژگی‌های بیشتر. نوهزینه‌کاهی با به چالش کشیدن این مفهوم سعی دارد که این برداشت را تغییر ‌دهد و نشان دهد گاهی‌اوقات رویکرد موفق، کمتر انجام دادن است. نوهزینه‌کاهی نوآوری است که تلاش می‌کند هزینه‌ها را به حداقل برساند و همزمان مشتریان را به تحسین وا ‌دارد. نوهزینه‌کاهی به‌معنای برآورده کردن انتظارات مشتریان و حتی فراتر رفتن از آن با کمترین هزینه است.

تمایل شرکت‌ها به نوهزینه‌کاهی دلایل زیادی دارد. بعضی از آن‌ها سعی دارند بازار را تحت تاثیر قرار دهند. بعضی دیگر می‌خواهند در صنایع سنتی ارزش جدیدی خلق کنند. بعضی دیگر از نوهزینه‌کاهی برای مصونیت در مقابل تهدید نوآوری‌های تحول‌آفرین استفاده می‌کنند و بعضی دیگر از آن برای انعطاف‌ در برابر بادهای مخالف اقتصاد کلان استفاده می‌کنند.  اگر به‌حوزه‌ی نوهزینه‌کاهی از بالا نگاه کنیم، تمایل به نوهزینه‌کاهی‌های  سه دلیل اصلی دارد:

۱- کاهش هزینه هیچ‌گاه آسان نیست. گاهی اوقات فضایی برای کاهش هزینه وجود ندارد؛ اما نوهزینه‌کاهی رویکرد متفاوتی برای کاهش هزینه است. دراینجا کاهش هزینه یک دستور کلی نیست بلکه نتیجه‌ی جانبی مشتری‌محور شدن واقعی است.

شرکت‌ها مهارت فوق‌العاده‌ای در کره از آب گرفتن دارند و هر جا دستور داده شود تلاش به حذف مقداری از هزینه‌ها خواهند کرد و به طور معمول این کار را در بخش‌های اجرایی و عملیاتی انجام می‌دهند. اما کاهش هزینه ممکن است به افراط کشیده شود و احتمالا بعد از چندین سال  چیزی برای کم کردن نمی‌ماند. در مطالعهٔ‌ سال ۲۰۱۶ از میان ۲۱۰ مدیر ارشد در ۱۰۰۰ شرکت فورچون واقع در ایالات متحده آمریکا، نزدیک به نیمی از آنها گزارش دادند که در تحقق اهداف کاهش هزینه خود ناموفق بوده‌اند. این تعداد از ۲۷٪ در سال ۲۰۱۰ و ۱۵٪ در سال ۲۰۰۸ رشد سریعی داشته است.

۲- تمرکز بی‌پایان بر کاهش هزینه و بر هم زدن منحنی هزینه‌ی صنعت حتی وقتی کسب‌وکار به خوبی در حال پیشرفت است به فرسودگی منجر شده است. ما بارها و بارها شنیده‌ایم که شرکت‌ها برای پیاده‌سازی نوآوری‌های تحول‌آفرین در فرآیندهای اجرایی  به روش‌های جدیدی نیاز دارند و باید گفت نوهزینه‌کاهی یکی از راه‌های آن است.

۳- حتی در بازارهایی که اشباع‌شده به‌نظر می‌رسند کماکان نیازهای برآورده نشده‌ای وجود دارد. اگرچه احساس می‌شود که دنیا پر از خدمات و محصولات بی‌شما‌ر است؛ اما واقعیت این است که بسیاری از مشتریان و شرکت‌ها از محصولات و راه‌حل‌های فعلی راضی نیستند. آنها از قیمت‌ها، خدمات مشتری و حتی خود محصول شکایت دارند.و سعی می‌کنند با دستکاری در محصول آن‎‌ها را به شکل دلخواه خود تغییر دهند. این گروه از مشتریان به دنبال فرصتی هستند تا با هزینه‌ای کمتر نیاز خود را برطرف کنند و نوهزینه‌کاهی ابزاری عالی برای پاسخ به این نیازهاست.

اهداف

این کتاب براساس این فرضیه است که نوآوری و کاهش هزینه که غالباً دو قطب مخالف محسوب می‌شوند می‌توانند زوج قدرتمندی باشند که تغییر شکل بازارها و مزیت رقابتی بلندمدت را امکان‌پذیر می‌کنند.

این کتاب قصد دارد به پرسش‌های زیر پاسخ دهد:

  • آیا الگویی برای نوهزینه‌کاهی وجود دارد؟
  • شرکت‌های موفق چگونه به پیاده‌سازی نوهزینه‌کاهی می‌پردازند؟
  • دیگران چگونه می‌توانند این کار را انجام دهند؟

ما دریافتیم که شرکت‌های برتر در نوهزینه‌کاهی سه ویژگی مشترک دارند، که هسته‌ی اصلی بخش دوم این کتاب را تشکیل می‌دهد.

ویژگی اول : چشم‌انداز موفقیت

این شرکت‌ها نگاهی تازه به بازار داشتند. آنها فرضیه‌ها و باورهای قدیمی صنعت را دور ریختند و  از دریچه‌ای نو به بازار و مشتریانشان نگاه کردند. ایدهٔ‌ پشت این کار ساده است. هرچه‌قدر چشم‌اندازتان در بازار منحصربه‌فرد باشد به همان میزان متمایز خواهید بود.

ویژگی دوم: تمرکز بی‌وقفه

سازمان‌های موفق در نوهزینه‌کاهی تمرکز بی‌وقفه‌ای دارند. این شرکت‌ها نقطهٔ تمرکز متفاوتی داشتند.  بعضی‌ها بر یک از بخش بازار، بعضی بر نیاز اساسی مشتری و  گروهی هم بر بخش خاصی از کسب‌وکار متمرکز شده بودند؛ اما ویژگی مشترکشان این بود که همیشه تمرکز بی‌وقفه‌ای داشتند. درست مانند پلنت فیتنس. نقاط تمرکز برای هدایت تصمیمات مختلف و انتخاب بین گزینه‌های متعدد اهمیتی حیاتی دارد.

ویژگی سوم: تمایل به کم‌رنگ کردن مرزها

در دسترس‌ترین فضا برای خلق نوآوری، محصول است. اما شرکت‌های برتر که از نوهزینه‌کاهی برای دگرگونی بازارهایشان استفاده می‌کنند نحوه‌ی خلق محصولات و خدمات و فرآیند تحویل و فروششان را زیر ذره‌بین قرار دادند. این شرکت‌ها در بخش‌های مختلف کسب‌وکار به نوآوری روی آوردند.

دربخش ۳، به بررسی رویکردهای مختلف نوهزینه‌کاهی می‌پردازیم. ما بیست استراتژی نوهزینه‌کاهی را معرفی می‌کنیم. در ابتدا به تبیین هر کدام از استراتژی‌ها می‌پردازیم، سپس زمان استفاده از هر یک را بررسی می‌کنیم. در ادامه نحوه‌ی پیاده‌سازی هر یک از این استراتژی‌ها را در شرایط مختلف بیان می‌کنیم و در نهایت به این پرسش پاسخ می‌دهیم که چگونه می‌توانید شروع به کار کنید.

در بخش ۴، تصویر بزرگ‌تری ارائه می‌شود. این بخش زمان مناسب برای نوهزینه‌کاهی در صنعت را بررسی می‌کند و سپس میزان تناسب نوهزینه‌کاهی با استراتژی کلان سازمان را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد و با چک‌لیستی دقیقی برای شروع خاتمه می‌یابد.

معرفی کتاب نوهزینه کاهی
برای دانلود pdf قسمتی از کتاب کلیک کنید.
ویدئوی وبینار نوهزینه‌کاهی با ارائه آقای صدرا امامی، مترجم کتاب
برای دانلود فایل صوتی و PDF وبینار کلیک کنید.

 

وبینار راه‌اندازی و بقای کسب‌وکارها در اقتصادی بحرا‌ن‌زده 

 

 

نشر برآیند

کد اسکرج در صفحۀ داخل جلد کتاب قرار داده شده است. در صورت عدم خرید کتاب، هنوز می‌توانید از فیلم‌های آموزشی داخل سایت استفاده کنید اما برای عضویت در کانال تلگرام، باید کتاب را خریداری کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 × 5 =

فهرست