آقای صدرا امامی

فراز اول: شناخت خود
برای بیان ساده مسئله شاید بهتر باشد یک رابطه عاشقانه را مثال بزنم و سوال سختی را مطرح کنم: یک شخص چرا عاشق شخص دیگری می‌شود؟ عاشق داستان ما، عاشق معشوق است چون او، اوست یا عاشق خصوصیات و صفات او می‌شود؟ بررسی عمیق این پرسش، مسئله را نشان می‌دهد: آیا مرزی بین خصوصیات و صفات فرد وجود دارد؟ و اگر دارد این مرز کجاست؟ به بیان دیگر ” او کیست درست است یا او چیست؟ ” با فهم این سوال می‌شود مسئله را راجع به خودمان هم به کار ببریم: ” من کیستم؟ یا چیستم؟ ”

فراز دوم: کیستی
به نظرم باید رفت سراغ اصل مطلب: فرق بین کیستی و چیستی. در نگاه من کیستی انسان بر مستمر بودن وجود او تاکید می‌کند. دقیقا بر لحظه زندگی و زیستن تاکید می‌کند و نشان می‌دهد انسان به طور پیوسته در گذر از لحظه‌ها نو می‌شود. در این تعریف انسان، دارای نقشی سازنده در ساختن خویشتن می‌شود و مسئول آن وجودی می‌شود که می‌سازد.

فراز سوم: چیستی
اما چیستی. فکر می‌کنم برای توصیف چیستی باید بر بودن تاکید کنیم. آن‌چه انسان تا‌ به‌ حال ساخته و پرداخته کرده است. این وجود ساخته و پرداخته در واقع نشان می‌دهد انسان در زمان چه کرده و چه دستاوردی داشته است که ما اکنون آن را تجربه می‌کنیم.

فراز چهارم: فرق میان ” و ” – ” یا “
بگذارید کمی مسئله را باز کنم: مثلا وقتی ما راجع به رنگ حرف می‎زنیم یک سیب( در چشم انسان و فرکانس‌های دریافتی او ) یا قرمز هست یا نیست نمی‌تواند در لحظه هم سیب سفت و ترش و سبز رنگی باشد و هم یک سیب قرمز آبدار؛ اما بعضی از مفاهیم می‌توانند با ” و ” تعریف شوند. یعنی هم‌زمان دو خصوصیات را داشته باشند؛ مثلا سازمانی را بشناسیم که خلاق است ” و ” همین‌طور بهره‌وری بالایی نیز دارد. در مورد بحث ما دقیقا انسان مصداق مورد دوم است: انسان هم کیستی دارد ” و ” هم چیستی.

فراز نهایی: صدرا
اگر تمام این نگاه را قبول کنیم حال باید صدرا را تعریف کنم:

صدرا کیست؟
من یک وجود مسئول در برابر خود برای ساختن و پرداختن خویشتن هستم که می‌خواهد به ماهیت انسانی خود مفهوم ببخشد و می‌خواهد دنیا را جای بهتری برای زیستن کند.

صدرا چیست؟
چیستی را با این خصوصیات شروع می‌کنم: یک کنجکاو دوست‌دار تغییر که حرفه‌اش معلمی ‌ست و شغلش مشاوره کسب و کار و برای آن‌که شرح مختصری از این ساخته و پرداخته بدهم باید بگویم:

فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه امیرکبیر
رتبه ۱ کنکور کارشناسی ارشد در رشته مدیریت اجرایی
دانش‌آموخته مدیریت اجرایی دانشگاه تهران
مشاور توسعه کسب و کار
متخصص بازاریابی درونگرا
مدیر در گام اول تحول فردا
مترجم کتاب خون نحس
نویسنده همکار در گزارش‌های بررسی استارتاپ‌های جهانی انرژی و گردشگری معاونت علمی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده − 14 =

فهرست

ما در نشر برآیند با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم. مخالفت می‌کنم